Situace koronovirová-bakalářce příznivá …?

… pár rad, jak si v této „jiné“ situaci poradit při psaní bakalářky

Tak sme v tom. Všichni. Celý svět. Přišel, nikdo z nás to netušil a zasáhl nás všechny (většinu) nepřipravených. Ale už je prostě tu. Zdraví nepříjemný, pro některé života ohrožující a hlavně zdravotnický a hospodářský systém paralyzující virus. Všechno se změnilo. Všechno co jsme považovali za samozřejmost je nyní naprosto luxusní komoditou. Třeba volnost pohybu. Nebo neomezený nákup. Nebo kafe s kámoškou či pivo s kámošem…. Nebo taky vstup do knihovny a konzultace s vedoucím.

Tento článek nechci věnovat Koronaviru a všem filozofickým, praktickým a vědeckým otázkám, které se kolem nás teď vynořují. Toho je plný internet. Chci ho věnovat věcem, které by Vám mohli pomoci u psaní bakalářky 🙂

Všechno na co jsme byli zvyklí najednou není. A všechno se změní. Budeme to pravděpodobně nazývat dobu před Koronavirem, a po Koronaviru. Takových před a po máme v životě víc. Před první láskou a po první lásce, před dětma a po dětech, před kalbou a po kalbě … a mnoho dalších 🙂

A nebo taky před bakalářkou a po bakalářce. Před titulem a po (s) titulem.

Jak tuto pro nás všechny nečekanou situaci využít ve svůj prospěch? A rozhodně to teď nemyslím sobecky. Naopak. Možná šijete roušky, možná vaříte oběd nějakému seniorovi poblíž Vás. I přesto najednou máme většina z nás mnohem více času a prostoru na věci, které jsme předtím dělat nemuseli. Vytvořil se teď i jiný prostor na psaní bakalářky (diplomky)… kterou, až tohle všechno skončí, stejně budete muset odevzdat. Vysoce pravděpodobně se už změnil a nebo brzy změní termín pro odevzdání. Vysoce pravděpodobně se posune termín státních zkoušek. Tohle všechno se pravděpodobně stane.

… avšak nyní

Teď jsme všichni doma a vyplňujeme čas různými činnostmi. Věnujete se svojí bakalářce? Nebo stojíte na místě, protože nemáte potřebné zdroje, nemůžete konzultovat nebo provádět praktickou část? 

Zkusím shrnout pár rad, jak alespoň trošku na bakalářce zamakat, aby až se všechno začne vracet k normálu, jste měli už velkou část hotovou a byli jste více připraveni na dokončení.

Základní problémy se současnou situací a psaním bakalářky jsou:

Chybí Vám relevantní zdroje pro zpracování teoretické části a dočerpání znalostí potřebných pro část praktickou.

Bohužel knihovny jsou všechny zavřené. Pokud Vás škola nekontaktovala s možností čerpání z online zdrojů (například VUT v Brně otevřelo všechny databáze), zahajte pátrání sami. Je vysoce pravděpodobné, nebo spíš jisté, že škola disponuje online databází monografických i sériových publikací, vědecký článků apod. Do tohoto katalogu se pravděpodobně půjde přihlásit pouze ze školního počítače, ke kterému nyní nemáte fyzický přístup. Dá se ale zařídit tzv. virtuální přístup a to přes tzv. VPN síť. Pokud nevíte jak na to, kontaktujte odděleni IS u vás ve škole a oni Vám poradí. Knihovny společně spustily webového průvodce –  https://protiviru.knihovny.cz, kde najdete velké množství elektronických zdrojů. Kromě odborné literatury se zde nachází i oddechová četba a literatura pro děti, všechny dokumenty je možné číst zdarma a legálně. Oblíbeným zdrojem je také google scholar

Je jasné, že současné zdroje budou omezené. Většina monografických publikací bohužel není online. Ale i tahle situace se dá vyřešit čerpáním dat z toho co je. A pořád je toho opravdu hodně!

Chybí Vám styk se spolužáky

Pravděpodobně Vám chybí společné řešení problému kolem bakalářky se spolužáky. Tím, že všichni řešíte stejný problém, můžete si navzájem pomoci a také platí „sdílená starost, poloviční starost“. Je jasné, že v dnešní době sociálních sítí rozhodně nejste izolovaní a pravděpodobně řešíte věci online. To je super! A já Vás k tomu zvu do uzavřené fb skupiny „Píšu bakalářku“, kde se můžeme potkávat i spolu a řešit problémy, které Vás konkrétně trápí. Pokud nebudu znát odpověď já, optám se někoho z mých mnoha kolegů a problém společně vyřešíme. 

Chybí Vám osobní konzultace

Chybí Vám osobní konzultace s vedoucím práce? Je možné, že Váš vedoucí funguje skvěle i v online konzultacích a pak máte o problém míň. Možná, ale taky ne. Třeba má doma děti, o které se nyní musí starat nebo řeší jiné závažné problémy a je pro Vás hůř dostupný. Zde opět zvu do fb skupiny, kde bychom mohli s většinou problémů pomoci.

eBook ZDARMA

Ačkoliv má mnoho z nás nyní výrazně víc času než před karanténou, tak stále platí, že je zbytečné dělat chyby, kterým se dá vyhnout už při začátku psaní a nebo si je aspoň zkontrolovat před samotným vytisknutím. Vytvořila jsem eBook Zdarma „Co musíte zkontrolovat před tím, než svoji práci vytisknete … 3 nejčastější chyby, které snižují hodnocení a komplikují obhajobu + návod, jak se jim vyhnout“.

Informace k němu a možnost stažení je tady.

Tahle doba je prostě jiná. Žijeme ve velké nejistotě, jak dlouho to potrvá, jaké budou následky a to jak na náš budoucí život, tak také ekonomické, na trhu prácea vlastně ve všech oblastech našeho lidského fungování.

Je spousta otázek a na každou bych mohla napsat celý článek… Ale stále je více než pravděpodobné, že i když se cesta k Vašemu titulu pravděpodobně posune, tak bakalářkou práci odevzdat a obhájit budete muset. Tak proč k tomu nevyužít čas, který nám byl nedobrovolně přidělen.

Já věřím, že na všem špatném je vždy něco dobrého, že z každé negativní věci se dá udělat pozitivní.

Tak tedy využijte tento čas aspoň v nějakém ohledu pozitivně! 

Pomáhám ženám skloubil podnikání a rodinný život. Hledám cesty, jak být úspěšná a samostatná žena, podnikatelka, ale i máma a partnerka. podrobněji o mne si přečtete tady >>
Komentáře