Protože bakalářka není maličkost…

… aneb na jaké maličkosti v bakalářce nezapomenout

Můj první článek na blogu byl o maličkostech, které dělají dokonalost…

Protože přece dokonalost není žádná maličkost.

…vznikl po jednom rodinném výletě a návštěvě poměrně luxusní restaurace, kde mi ty maličkosti chyběly, a zcela tak zkazily dojem z dobrého jídla. A taky moje zklamání je příčinou toho, že se do té restaurace už pravděpodobně nikdy nevrátím.

Moje zkušenosti mne stále vrací k tomu stejnému pocitu… sebelepší produkt nebude dost dobrý, pokud se jeho tvůrce vykašle na maličkosti. Možná jsem opravdu zbytečný detailista, ale mám takový dojem, že to patří k mojí generaci. Že ta generace předchozí byla spokojená s celkem, na drobnosti nehleděla. A bylo – a je – to určitě dáno tím, v jaké době strávili větší část svého života – v komunismu. Tenkrát byli opravdu rádi, že vůbec mohli něco koupit. Pro holky byla prostě jedna panenka a pro kluky bylo jedno auto. 

Žádná konkurence, a tím pádem žádné srovnání.

Jenže všichni víme, že tahle doba už je nenávratně pryč. A někteří z vás tuto dobu ani nezažili. Jakkoliv se mohlo zdát, že byla hrozná, tak já si trošku myslím, že v tomto byla dobrá. Pro úspěch se člověk nemusel tolik snažit. Nebylo ho s kým porovnávat. Nebylo v podstatě žádné tržní konkurence. A člověk tak vydal míň námahy s lepším výsledkem.

Dnes je to jinak. Abyste uspěli, musíte být v podstatě dokonalí. Dokonalí minimálně v těch základních věcech. A nebo musíte dojem dokonalosti dokonale imitovat. Na sociálních sítích to jde celkem snadno. Pak uspějete. Uspějete tak na trojku, tedy na C. 

Chcete-li být lepší, musíte se zaměřit na zdokonalování právě těch drobných maličkostí. Maličkostí, které nejsou na první pohled úplně vidět. Ale rozhodně zlepšují celkový dojem. Maličkosti, které odhalí i dokonalost sociálních sítí. 

Ovšem bakalářka je realita. Žádný instagramový filtr vám na ni nepomůže. A takových maličkostí je v bakalářce opravdu velká spousta. A to i proto, že každý z nás, každý z vedoucích, každý ze studentů a každý ze čtenářů vaší bakalářky se zaměřuje na něco jiného. To, co je pro jiného banalita, je pro druhého mega důležité.

A ne! Opravdu nikdy nepojmete úplně všechny tak, aby byli všichni maximálně spokojeni. Myslím, že to není reálné ani v běžném životě ani v podnikání a ani v bakalářce.

V prvním kroku se zaměřte na sebe

Prvně vyřešte to, co vy považujete za důležité…

Každý jedinec má svůj jedinečný názor. Jedinců mající vliv na vaši bakalářskou práci je celkem dost. A proto je důležité začít postupně a logicky se věnovat těm, na kterých záleží nejvíc. Jak už jsem říkala, všechny pravděpodobně neuspokojíte. 

Takže by bylo dobré se v prvním kroku zaměřit na sebe. Proč? Protože to, že uděláte práci dobře, pro vás zvyšuje vaši sebejistotu. Zlepšuje to váš přístup k obhajobě a schopnost obhájit si, co jste do práce napsali. 

Zamyslete se a řekněte si, co je pro vás v práci opravdu důležité. Co chcete, aby jste tam měli, co chcete, aby nějak vypadalo… a to udělejte. 

Pozor! Pravidla a směrnice říkají, co v práci být musí – a s tím nedoporučuji jakkoliv míchat.

Já jsem třeba věděla, že mi záleží na designu jak bakalářky, diplomky, tak také disertační práce. Hrála jsem si s nastavením záhlaví a zápatí, číslováním, oddíly, tabulky a grafy. Jsem takový kreativní poctivec a hrozně mne rozčilovalo, když to spolu nehrálo. V tomto ohledu se Word i Excel, ostatně i Power point za poslední roky hodně pohnuly a je z čeho vybírat. A také to zvládne i jen lehce zdatný uživatel…

Ale vy máte možná úplně jiné chutě. Třeba máte chuť mít dokonalý úvod nebo závěr. Dokonalou analýzu nebo třeba tisk a vazbu. Možností je velká spousta. Samozřejmě platí, že nejlepší je vyšperkovat všechny dostupné maličkosti, které vás, vedoucího a další lidi napadnou. Protože pak se logicky zvyšuje množina „uspokojených“ zainteresovaných stran, snižuje se množina těch, kteří nedostanou svoji dokonalou maličkost.

Vedoucí je king

V druhém kroku je dobré zjistit, co považuje za důležité váš vedoucí. Není totiž vedoucí jako vedoucí. Přestože všichni už roky vedou studenty k napsání bakalářské (případně diplomové) práce podle určitých pravidel a výsledek je v podstatě stejný, respektive podobný… tak každý vedoucí má svůj názor, svoje zkušenosti, svoje potřebné náležitosti bakalářky. A protože vedoucí je ten, který rozhoduje o vašem hodnocení a vůbec o připuštění ke státnicím. A protože vedoucí je ten, který vás jednoduše může zaříznout a důvod si vždy obhájí… je důležité vědět, co opravdu chce a vyžaduje.

Mít dokonalou bakalářku je podle mne nemožné. Ale k dokonalosti se přiblížit dá a to právě tím, že se zaměříte na ty důležité maličkosti.

Samozřejmě základem bakalářky je téma, cíl a metodika, k tomu patří citace, návrhy a obhajoba. Ale ty maličkosti, ty sice nejsou tak nosné, ale můžou vyplnit trhlinku v základech, když se objeví.

Naopak velkou trhlinou v základech jsou zbytečné chyby. Některým chybám se dá jednoduše vyvarovat. O tom, jaké nejčastější chyby se objevují v bakalářkách a také v diplomkách, jsem sepsala krátký eBOOK, informace o něm najdete tady >> Mohl by vám pomoci s některými maličkostmi, které vás třeba ani nenapadly a přitom jsou ve finále celkem důležité.

Tak na viděnou u psaní… na facebooku nebo instagramu, kde se o různých maličkostech zmiňuji v mnoha příspěvcích.

Pomáhám ženám skloubil podnikání a rodinný život. Hledám cesty, jak být úspěšná a samostatná žena, podnikatelka, ale i máma a partnerka. podrobněji o mne si přečtete tady >>
Komentáře